Tuesday, March 13, 2018

PODIJELITA OVA DVA BROJA I SAZNAJTE VAŠU IDEALNU TEŽINU



Indeks tjelesne mase smatra se najpraktičnijim načinom procjene uhranjenosti – jednostavno se izračunava prema formuli ITM=kg/m², tako da težinu (u kilogramima) podijelite sa kvadratom visine (u metrima).


Prema klasifikaciji Svjetske zdravstvene organizacije za evropsko stanovništvo, ITM od 18,5 do 25 označava normalnu tjelesnu težinu.

Na primjer, ako je osoba teška 84 kilograma, a visoka 176 cm, njena je visina na kvadrat 1,76 x 1,76 odnosno 3,0976.


Kad se s time podijeli tjelesna težina (84 : 3,0976) dobija se indeks tjelesne mase 27.

Prema klasifikaciji Svjetske zdravstvene organizacije za evropsko stanovništvo, ITM od 18,5 do 25 označava normalnu tjelesnu težinu.

Vrijednosti ITM-a manje od 18,5 smatraju se neuhranjenošću, dok ITM od 25 do 30 označava prekomjernu tjelesnu težinu, a veći od 30 gojaznost. Dakle, u navedenom primjeru računice (ITM 27) osoba ima prekomjernu tjelesnu težinu.


Iako je ITM dobar pokazatelj uhranjenosti, nije sasvim precizan pa ga treba shvatiti kao okvirno mjerilo.

U određivanju gojaznosti često se koristi i obim struka. Ako je veći od 80 cm kod žena ili 94 cm kod muškaraca, to se smatra znakom abdominalne gojaznosti.

Na ovaj način možete približno odredeiti da li spadate u gojazne, neuhranjene ili imate idealnu težinu. Međutim, ukoliko želite što peciznije informacije o vašem trenutno stanju, najbolje bi bilo da se obratite vašem ljekaru.


Stručno osoblje dati još bolje informacije, a osim toga, ljekar će vam reći i kako da postignete vašu idealnu težinu, tako  što će vam dati savjete o hrani, kao i tjelesnim aktivnostima koje će vam pomoći da sve to postignete, bez posljedica po vaše zdravlje

narodnirecepti.com

No comments:

Post a Comment